Wentylatory Kraków

Co brać pod uwagę wybierając wentylator do budynku?

Raczej najistotniejszym parametrem wentylatora jest jego wydajność wymierzana w metrach sześciennych na godzinę (m3/h) lub cfm. Kluczowym zamiarem działania jest wymuszenie transferu powietrza więc nic nam po cichym wentylatorze, który jednakże nie daje porządnej wentylacji.      
   Innym czynnikiem jaki bierzemy pod uwagę jest pułap rabanu. Wyrażany jest on w decybelach (dB). Pamiętać powinno się, że jest to jednostka logarytmiczna a nie liniowa, w związku z czym różnica 3 dB może znamionować podwojeniu poziomu dźwięku. Należałoby wziąć również pod uwagę, że dwa ciche wentylatory dadzą suma summarum mniejszy hałas niż jeden głośniejszy. Najlepsze wentylatory to takie, które maja właściwy stosunek wydajności do wrzasku. By zmniejszyć głośność producenci w wielu przypadkach używają łożyska ślizgowe, które jednak są w znacznym stopniu mniej trwałe od łożysk kulkowych. 
   I tak dochodzimy do nadmienionej żywotności (trwałości)  która wyrażana jest w średniej liczbie godzin do awarii.
    Pisałem wyżej o chaosie. Oprócz samego poziomu harmideru istotna jest też sylwetka tego hałasu. Wysokie tony są chyba najbardziej irytujące, zaś niskie częstotliwości łatwo przenoszą się na inne powierzchnie powodując rezonans a także są trudne do wytłumienia. 
   Jak widać wentylatory są technologią znacznie bardziej skomplikowaną niż by nam się na pierwszy rzut oka wydawało, a wybór odpowiedniego modelu nie jest wcale trywialny a w dodatku zależy od konkretnego zastosowania, rozmiarów otworu, budżetu a przy tym innych poszczególnych oczekiwań dotyczących charakterystyki użytkowej.